HD Yemek

Ankara Taşımalı Yemek Servisi

Ankarada bulunan şirket ve fabrikalardan personel sayısı 20 - 1000 arasında olan müşterilerimize taşıma yoluyla yemek hizmeti sunmaktayız. Yemekler kendi mutfaklarımızda kalite standartlarında üretilerek müşteri adresine ulaştırılmakta, isteğe göre garson ve temizlik personeli görevlendirilerek yemek öncesi hazırlık ve sonrasındaki temizlik ve yemekhane düzenlemesi yapılmaktadır.

Yemek Menüleri

Taşımalı yemekte menüler genellikle 4 çeşitten oluşmaktadır. Ancak müşterinin talebine göre özellikle ana yemekte çeşit sayısı arttırılabilir.
Örnek bir öğün yemekteki çeşitler:

  • Ana Yemek (Et sote, Karnı Yarık, Döner vb.)
  • Yardımcı Yemek (Pilav, Makarna, Börek vb.)
  • 3. Çeşit (Çorba, Salata, Ayran, Turşu vb )
  • Tamamlayıcılar (Tatlı, Yoğurt, Zeytinyağlılar vb.)

HD Yemek, yemek menülerini aylık olarak, müşteri kalori ihtiyacı ve Türk damak tadına göre gıda mühendisi ve diyetisyenlerce hazırlanmaktadır. Menüler hazırlanırken önem verilen diğer konu ise mevsim koşullarına uygun sebze-meyve seçimiyle birlikte kaliteli, gıda bakımından zengin besinlerin yemeklerde kullanılmasıdır. Günlük yemek mönümüz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Nasıl Taşınıyor ?

Mutfaklarımızda ürettiğimiz yemeklerin Ankaradaki müşteri adresine taşınması sırasında kalitenin ve tadın bozulmaması için mümkün olduğunca sarsıntısız şekilde taşınmasını sağlıyoruz. Öncesinde termobaks denilen kutulara sıcaklığını ve özelliğini kaybetmemesi küvetler ehemmiyetle yerleştirilmekte, kapaklar sıkıca kapatılarak streçlenmektedir. Tüm işlemler boyunca personelimiz ilgili yerlerde eldiven ve bone kullanmakta, böylelikle temiz ve sağlıklı bir taşıma süreci sağlanmaktadır.

Taşımalı Yemek